yoyo-trik

Jojo?

Keď sa povie jojo, väčšina ľudí si automaticky predstaví hračku na šnúrke, ktorá behá hore a dole a považujú za úspech, ak sa im podarí namotané jojo spustiť z ruky dole a po vrátení joja ho úspešne chytia do ruky a po pár viac či úspešných pokusoch „hore-dole“ sú z toho znudení alebo znechutení a idú sa hrať s niečim iným. Takáto predstava sa ale značne odlišuje od toho, čo s modernými jojami predvádzajú mnohokrát už deti mladšie ako 10 rokov.

Yoyo

Za morom existuje zaužívaný termín pre jojo: yo-yo (pre jednoduchosť vynechávame pomlčku). Takýmto spôsobom odlíšime jednoduché jojo, ktoré kúpite takmer v každom hračkárstve (za cenu okolo 2 eur) a moderné yoyo, ktoré si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach – napríklad u nás na http://shop.yo-yo.sk (cena sa pohybuje v rozmedzí približne 5 – 200 eur)

Typické moderné yoyo sa dokonca bez potrebného triku ani nevráti do ruky jednoduchým trhnutím šnúrky (ktorú označujeme ako string – podľa anglického prekladu), ale je potrebné urobiť špeciálny trik na návrat yoya do ruky (tento trik sa nazýva bind). Yoyo sa totiž zostane na konci šnúrky točiť, čo umožňuje yoyerom (ako sa totiž radi mladí nadšenci yoya sami označujú), vykonávať zaujímavé triky, ktoré by bez točenia yoya na konci šnúrky neboli možné. Takéto točenie nazývame sleeper (v preklade z angličtiny niečo ako spáč, yoyo akoby zostane spať na konci šnúrky). Dnešné yoyá dokážu „sleepovať“ aj viac ako minútu, niektorí yoyeri dokonca skúšajú vytvárať v tejto disciplíne rekordy, pričom aktuálny rekord so špeciálnym yoyom je až  takmer neuveriteľných 31 minút.

A ako je možné, že yoyo sleepuje? Je to vďaka guľôčkovému ložisku, ktorým sú vybavené takmer všetky moderné yoyá. V priebehu rokov sa materiály a technológie zlepšovali a vďaka tomu je dnes omnoho jednoduchšie predvádzať komplikovane vyzerajúce triky ako tomu bolo v minulosti.

Aby ste získali predstavu, ako vyzerá moderné yoyovanie, môžete si spustiť nasledujúce video:

V yoyovaní dokonca rozlišujeme rôzne štýly, yoyo dokonca nemusí byť priviazané k prstu, ba dokonca ani k samotnej šnúrke (k stringu), alebo pri niektorých štýloch treba použiť dve yoyá, do každej ruky jedno. Rozlišujeme 5 základných štýlov, ktorých ukážku si môžete pozrieť na tejto stránke.

Yoyeri si pravidelne organizujú stretnutia (tzv. seshny), kde sa medzi sebou učia novým trikom, predvádzajú aké triky sa im podarilo zvládnuť, alebo vymyslieť. Rovnako organizujú aj súťaže, kde porovnávajú svoje zručnosti pod dozorom rozhodcov. Najznámejšou súťažou sú nepochybne majstrovstvá sveta v yoyovaní, ktoré sa konajú každý rok. Aj u nás organizuje každoročne Slovenská yoyo asociácia majstrovstvá Slovenska (skratka SYN – Slovak Yoyo Nationals).

Nenechajte sa zastrašiť množstvom pojmov a cudzích slov, začať s yoyom je skutočne veľmi jednoduché. Po krátkom tréningu to zvládne naozaj každý.