Základné súčasti yoya:

  1. Dve identické polovice – TELO YOYA
  2. Oska
  3. Ložisko
  4. Návratový system
  5. Spacerky (rozširovače) – obsahujú iba niektoré yoyá napr. Freehandy od Duncanu.
  6. Šnúrka – String

1: TELO YOYA

Telo sa vyrába plastové alebo kovové, alebo kombinovane s plastu a kovu. Drevené nie sú vhodné na naozajstné yoyovanie.
Rôzne rozloženie váhy, celková váha tela a jeho tvar ma vplyv na vlastnosti yoya.
Telá yoya k sebe zaťahujeme len zľahka, inak si môžete zničiť závity alebo osičku. Yoyo nerozšróbovame vždy keď máme uzlík. Na to slúži akokoľvek vyberátko napr. spinka, sponka, pinzeta. Častým rozšróbovavaním si yoyo zničíte. Skusený yoyer rozšróbováva yoyo iba v prípade, ak si potrebuje vykonať údržbu ložiska alebo návratového systému.

2: Oska

Oska spája polovice tela spolu. Duncan napr. použiva vo Freehandoch šróbik s matičkou, iná firma zas inú osku.
Je dôležité vždy používať osku ktore do yoya patri, moze mat roznu sirku dlzku aj stupanie zavitu a mohly by ste si poskodit yoyo ak by ste nasilu do neho srobovali inu osku ako je urcene.

3: Ložisko

Použivajú sa klasické zapúzdrené ložiská. Používa sa niekoľko priemerov ložísk. Existujú konkávne ložiská, centertrack alebo klasické ložiská. Ak sa k ložisku slušne správate, vydrží pokojne aj celú životnosť yoya.

4: Navratový systém

Na tele yoya su nalepené silikonové alebo gumenné prúžky, ktoré zabezpečujú svojím trením návrat yoya do ruky. Každá firma môže používat svoje rozmery a iné pasovať do žliabku pre návratový systém nemusia, preto si vždy pri kúpe yoya prikúpte aj návratový systém. Návratový systém sa ošúcha v závislosti od vášho yoyovania, štýlu aj častosti a použitého materiálu. Môže to byť od 3ch dní, do pol roka. Silikónový návratový systém je obľúbenejší medzi yoyermi, dlhšie vydrží a príjemne vracia yoyo.

5: Spacerky (iba niektoré yoyá).

Spacerky sú kovové vložky, ktoré zabezpečujú dotyk ložiska a tela yoya, a nachádzajú sa najmä v plastových yoyách.
Ide o kovovú podložku, ktorá ma na jednej strane zápust na uchytenie ložiska. Pozor na to, ako ich vkládate, opačne sa môžu naozaj poriadne zaseknúť.